• Znajdujesz się tutaj:

Komunikat dotyczący choroby niebieskiego języka (BT) na terenie Gminy Miłki

Komunikat!

Teren Gminy Miłki został włączony do obszaru, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby. To ważna informacja dla hodowców bydła, owiec i kóz!

6 marca 2025 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 lutego 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka (Dz. U. z 2025 r., poz. 268). Na mocy tego rozporządzenia teren powiatu giżyckiego został włączony do obszaru, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby.

Rozporządzenie zakazuje przemieszczania bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w załączniku:

Rozporządzenie z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka

Rozporządzenie z dnia 28 lutego 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka

Jednakże zakazu nie stosuje się w przypadku spełnienia co najmniej jednego z wymagań, o których mowa w sekcji 1 w rozdziale 2 w części II załącznika V do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. Więcej informacji:

Komunikat PLW w Giżycku w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka

Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, wielbłądowate (w tym alpaki i lamy), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.

Zasady ochrony zwierząt
• Nie kupować zwierząt z niewiadomego źródła,
• Zapewnić okresowe wizyty lekarza weterynarii,
• Stosować środki przeciw owadom i zwalczać je
w miejscach przebywania zwierząt,
• Zgłaszać podejrzane objawy Inspekcji Weterynaryjnej.

BT – ulotka dotycząca choroby

Dodaj do zakładek Link.